Rosja pokonana, Wagner wygrany
Przedostatni sprawdzian polskiej ekipy przed mistrzostwami świata odbywającymi się w tym roku we Włoszech i w Bułgarii zakończony sukcesem. Polska zwyciężając Rosję, zajęła pierwsze miejsce w tegorocznym Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Mecz był nierówny. Oba zespoły miały swoje słabsze i lepsze momenty. Nie zabrakło też emocji. Polacy doprowadzili do tie-break’a, gdzie po ataku Aleksandra Śliwki cieszyli się z wygranej. Jednak bohaterem meczu był niewątpliwie Piotr Nowakowski, który swoim trudnym flloatem pomógł drużynie zdobyć dziesięć punktów w jednym ustawieniu!

Rosjanie w przejściu z Wołkowem odskoczyli naszym i objęli trzypunktowe prowadzenie. (1:4) Skutecznym atakiem ze skrzydła w wykonaniu Artura Szalpuka reprezentacja Polski złapała kontakt z rywalami. (4:5) Po długiej akcji Dmitrij Muserski nie dał nam szans na kolejną obronę jego ataku. (6:9) Nasi reprezentanci ponownie dogonili rywali i po znakomitych zagrywkach Bartosza Kwolka doszło do remisu (9:9), a po fenomenalnych dwóch wyblokach Konarskiego udało się Szalpukowi skutecznie zaatakować i objęliśmy pierwsze w tym spotkaniu prowadzenie. (10:9) Sergiej Szlapnikow został zmuszony wprowadzić zmiany i jako pierwszego wymienił rozgrywającego, który od razu zaserwował asa. (12:11) Na pojedynczym bloku został złapany nasz przyjmujący Bartek Kwolek i o chwilę oddechu dla swojej ekipy poprosił trener Heynen. (15:18) Rudiczew popisał się asem serwisowym i strata do Rosji powiększyła się (16:22). W końcówce udało nam się odrobić kilka punktów, ale po błędzie Nowakowskiego w polu serwisowym Rosjanie wygrali pierwszego seta. (21:25)

Szczęście dopisywało nam na początku drugiej odsłony, jednak rywale szybko wyrównali wynik po skutecznym ataku po bloku Wołkowa. (3:3) W kolejnych akcjach rywale oddali nam punkty błędami w polu serwisowym, a później udało nam się zablokować Muserskiego! (10:6) Po festiwalu błędnych zagrywek Rosjanie zablokowali Szalpuka i znów na tablicy wyników pojawił się remis (13:13). Po pasjonującej wymianie Polacy odskoczyli Sbornej na dwa punkty (18:16), a w kolejnej akcji Nowakowski z Kwolkiem po raz drugi w tym seciezablokowali Dimę Muserskiego! Na zagrywkę wszedł Schulz i posłał dwa asy! Gra naszej ekipy zaczęła się dobrze układać. Nasza przewaga nieco stopniała po atakach Maksima Michajłowa (22:19). Ostatnią piłkę w secie skończył Mateusz Bieniek, dzięki czemu doprowadził do remisu 1:1 (25:21).

Obie ekipy dobrze weszły w trzecią partię i po skutecznym bloku wyrównaliśmy wynik (5:5). Kurkaev wcisnął piłkę naszym zawodnikom i tym samym zapisał kolejny punkt na koncie swojej drużyny. (8:9) Skutecznym atakiem Schulza Polska złapała kontakt z przeciwnikiem. (11:12) Trudno było odskoczyć naszym siatkarzom na kilka punktów. Walka toczyła się punkt za punkt (16:16), jednak blokiem Piotra Nowakowskiego na Maksimie Michajłowie zyskaliśmy dwa oczka przewagi. (18:16) Sborna szybko się odbudowała i efektowną czapą na Schulzu objęła prowadzenie. (18:19) Na atak ze środka Kurkaeva odpowiedzieliśmy krótką w wykonaniu Mateusza Bieńka. (21:20) Nie udało nam się obronić piłki Wołkowa. (24:26)

Pierwsze dwa punkty padły łupem gości, jednak w kolejnych akcjach z Piotrem Nowakowskim w polu serwisowym wyrównaliśmy i objęliśmy prowadzenie. (4:2) Dzięki fenomenalnej zagrywce naszego środkowego Szalpuk skończył przechodzącą piłkę, a w następnej akcji zablokowaliśmy Kurkaeva! (8:2) Zapadła się gra rosyjskiego zespołu, a naszą serię przerwał Viktor Poletaev (11:3). Grę Rosjan ciągnął Wołkow, który popisał się efektownym atakiem z lewego skrzydła. (13:6) Na drugiej przerwie technicznej Polacy zdecydowanie prowadzili. (16:10) Sborna miała olbrzymie problemy z przyjęciem naszego floata. W końcu Rosjanie odebrali w punkt naszą zagrywkę, a Butko szybko odegrał piłkę do swojego atakującego. (20:12) Polacy zdecydowanie zdominowali boisko i pewnie wygrali czwartego seta, wyrównując stan meczu 2:2 (25:15).

Tie-break zaczął się dla nas szczęśliwie. Po ataku Wołkowa udało się odskoczyć na dwa oczka przewagi. (4:2) Efektowną czapą na Kwolku Rosjanie dogonili nas, a Heynen został zmuszony poprosić o czas dla swojej ekipy. Szeroki wachlarz umiejętności pokazuje Artur Szalpuk, który technicznie obił ręce rywali. (10:8) Zawodnik PGE Skry Bełchatów utrzymał swoją skuteczność i zdobył trzy ważne punkty dla swojej drużyny. (12:9) Liderem kadry w tie-break’u został niezaprzeczalnie Artur Szalpuk, który poprowadził nas do zwycięstwa! (15:10)