Wojciech Grzyb dla siatkowka24.com: Wynik odgrywa tu drugorzędną rolę.
Na turnieju finałowym Kinder+ Sport rok rocznie pojawiają się gwiazdy siatkówki. Po raz kolejny do Zabrza wraz ze swoim synem, uczestnikiem zmagań przyjechał wicemistrz świata i obecny zawodnik Trefla Gdańsk, który zgodził się udzielić krótkiego wywiadu specjalnie dla naszej redakcji.  
Wojciech Grzyb dla siatkowka24.com: Wynik odgrywa tu drugorzędną rolę.

Pana syn tutaj gra, prawda?

Tak, zgadza się. W tym roku bierze udział w czwórkach chłopców.

W tym roku?

Wiadomo, jest Pan siatkarzem, więc to Pan w nim zaszczepił chęć do uprawiania sportu?

Ach, to po części pewnie naturalnie się stało, a część to może moja zasługa, choć nigdy specjalnie nie musiałem go namawiać ani ciągnąć po boiskach. To on sam praktycznie od lat w domu odbijał jakimś balonem i to się przerodziło w pasję. Gdy grałem w Asseco Resovii, to on też już tam chodził na jakieś pierwsze treningi. Ja go na tenisa zapisałem, no ale oczywiście w dalszym ciągu rozgrywał mecze sam ze sobą w domu. A po przeprowadzce do Gdańska zaczął trenować w Akademii Siatkówki Trefla. Tam stale się rozwija. Mnie, jako ojcowi, bardzo miło patrzeć, jak chłopcy grają i walczą przede wszystkim. Oby tak dalej.

W sporcie trzeba liczyć się również z porażkami, jak Pana syn na nie reaguje?

Porażka jest nieodłączną częścią sportu. Na pewno wiele meczów przegrał w swoim życiu. Tutaj też przed chwilą przegrali z ubiegłorocznym mistrzem. Trafili na bardzo trudną grupę, na dodatek jeden z kolegów tydzień przed wyjazdem doznał kontuzji, złamał kość śródstopia i nie przyjechał. Pomimo tych wszystkich okoliczności chłopcy prezentują się bardzo dobrze i walczą. To dla mnie najważniejsze. Dopuszczam do swojej świadomości nawet porażkę, ale nie akceptuję braku walki oraz momentów gry, gdy się po prostu stoi i czeka jak na wyrok. Naturalnie, trzeba nauczyć się znosić porażki, jeżeli chce się uprawiać sport.

Mimo tego, że ma Pan wakacje, sezon się już skończył, ta siatkówka nawet teraz jest obecna w Pana życiu.

Oczywiście, ale to nie tylko w ten weekend na turnieju w Zabrzu, bo i oglądam mecze reprezentacji, i na działce gramy razem z synem i córką. Bawiąc się, fajnie spędzamy czas. Po prostu bawimy się w siatkówkę.

Skoro już Pan wspomniał reprezentację, jak Pan oceni Ligę Narodów w naszym wykonaniu?

Powiem szczerze, wczoraj nie oglądałem meczu, bo jechałem akurat na turniej. Wiem oczywiście, że Polacy przegrali. Myślę, że faza grupowa, o której mogę powiedzieć naprawdę dużo dobrego, pokazała, jak wielu bardzo dobrych siatkarzy mamy. Praktycznie każde spotkanie zaczynaliśmy inną wyjściową szóstką. W większości tych spotkań zespół naprawdę fajnie grał, walczył, czyli to, o czym już wcześniej wspominałem na etapie juniorskim, a co jest ważne na każdym etapie rozwoju, czyli w seniorach również. Przyznam, że naprawdę bardzo mi się podobała ta drużyna w jakim zestawieniu by nie grała.

Czy to znaczy, że jest Pan zwolennikiem zmian, czy może przeciwnie – stałość jest potrzebna?

Uważam, że jest potrzebna stałość, ale proszę zwrócić uwagę na to, że pomimo tego, że w każdy weekend Ligi Narodów zagraliśmy innym składem, inny rozgrywający, inny atakujący, nowa para środkowych, to tylko jeden turniej nam nie wyszedł – ten w Stanach Zjednoczonych, a reszta była na bardzo wysokim poziomie z naszej strony, co dało nam awans do Final Six. Co mogę powiedzieć w takim razie? Ta koncepcja bardzo mi się podobała. Natomiast można mieć drobne zastrzeżenia co do składu personalnego na turniej finałowy, ale to już są decyzje trenera. Często można o nich dyskutować, wszystko zależy czy zespół się na danej imprezie obroni swoją grą czy nie. To trener za to odpowiada. Jednakże jest to szkoleniowiec z wizją, koncepcją i to na pewno mi się podoba. Ja może nie jestem wielkim fanem jego osoby, ponieważ jednym może on odpowiadać, drugim nie, ale z całą pewnością doceniam go jako trenera, jak i to, jak Polska gra pod jego wodzą.

Podobną koncepcję miał w zeszłym sezonie trener de Giorgi, a w rezultacie nie dało to efektów na imprezie docelowej, jaką były Mistrzostwa Europy rozgrywane w Polsce. Czy obawia się Pan, że podobna sytuacja może mieć miejsce we wrześniu?

Jesteśmy wciąż aktualnymi mistrzami świata. Jest szansa, że obronimy ten tytuł. Ale jak to faktycznie wyjdzie? Nie wiem. Ja nie lubię się bawić w takie wyrocznie. Jedno jest pewne. Na mistrzostwach świata będzie wiele mocnych zespołów. Francja, Brazylia, Rosja, Serbia, USA, które bardzo mi się podoba… Można je tak długo wymieniać. Czy Polacy powtórzą swój sukces z 2014 roku? Oceniając na ten moment, będzie im bardzo ciężko, natomiast czy nie zdobędą medalu? Może zdobędą, dlaczego nie?

A widział Pan już skład reprezentacji na nadchodzące mistrzostwa?

Nie, jedynie coś tam w przelocie słyszałem. Rozmawiałem z Sebastianem Świderskim i Piotrem Gruszką między meczami, ale nie miałem okazji, by się w to wczytać.

Wróćmy do bieżących wydarzeń… Jak Pan oceni organizację, poziom sportowy?

Poziom sportowy? Cóż, skupiam się oczywiście na rywalizacji czwórek. Nie ukrywam, że to mnie teraz najbardziej interesuje. Myślę, że poziom jest naprawdę wysoki. Trenerzy reprezentacji młodzieżowych, którzy będą powoływać dzieciaki na pierwsze zgrupowania, będą mieli w czym wybierać. Jest wielu wysokich, wyskakanych chłopców, którzy prezentują się bardzo ciekawie. Jednak jest tu też duży znak zapytania, którzy chłopcy i dziewczęta już się rozwinęli i więcej nie urosną, a którzy okres wzrostu mają przed sobą, bo przypominam, że są to trzynastolatkowie. Wszystko przed nimi. Uważam, że na tym turnieju jest wielu siatkarzy i siatkarek, którzy w przyszłości będą grali w Pluslidze, a może i w reprezentacji Polski. A co do samej organizacji, to zawsze wszystko jest świetnie zaplanowane, wyniki pojawiają się na bieżąco, nie ma na co narzekać.

A podczas tych przygotowań i teraz finałów stresuje się Pan?

Nie, nie denerwuję się. Chcę, by syn zagrał najlepiej, żeby jego drużyna wygrała jak najwięcej meczów. To jest naturalne. Na pewno też jest mu przykro, gdy mu coś nie wychodzi i wtedy trzeba go pocieszyć i zmobilizować. Jednak nie zapominajmy, że na turniej finałowy przyjeżdżają najlepszych 32 zespołów z całej Polski. Trudno mi nawet wymienić, ile drużyn aspirowało, żeby tu się znaleźć, bo w każdym województwie była to inna ilość.  Poziom do tego jest na pewno wyższy niż dwa lata temu. Rok temu wprowadzono zasadę, że tylko mistrz i wicemistrz województwa awansuje do turnieju tu w Zabrzu. Wcześniej to były trzy ekipy, więc poziom siłą rzeczy był niższy. Do czego zmierzam? Samo dostanie się tutaj jest dużą nobilitacją. Do tego drużyna syna znajdzie się już na pewno w najlepszej szesnastce, więc ja jestem bardzo zadowolony, tym bardziej dlatego, że gramy w małym osłabieniu, jak już wcześniej wspomniałem. Wynik odgrywa tu drugorzędną rolę, gdyż najważniejszy jest rozwój. Pomimo braku jakiegoś ewentualnego sukcesu, ewentualnego bo jeszcze wszystko przed nami, nie tylko w przypadku mojego syna, ale każdego chłopca w jego wieku, nie zamyka się droga do wielkiej siatkówki. Na tym etapie postęp jest sprawą indywidualną, ale w każdej grupie tkwi duży potencjał, więc zapraszam wszystkich na trybuny, by kibicować młodym adeptom siatkówki.

 Wywiad został przeprowadzony podczas finału Kinder+Sport w Zabrzu 


Polecamy także


24. edycja turnieju mini siatkówki – 11. pod szyldem Kinder+ Sport
Jakub Malke dla siatkowka24.com: Poziom turnieju z roku na rok jest wyższy
Sebastian Świderski dla siatkowka24.com: Nie załamujcie się, walczcie do końca
Podcast 7 Dni Siatka, odcinek 34, gość specjalny Wojciech Grzyb
Wojciech Grzyb - Widzę, że klub zmierza w dobrym kierunku!
Kolejna karta w talii Anastasiego odsłonięta, Wojciech Grzyb zostaje!
Wojciech Grzyb dla siatkowka24.com: Podoba mi się polityka klubu
Jastrzębski Węgiel ograł kolejnego medalistę zeszłego sezonu!
Nikola Mijailović dla siatkówka24.com: O przygotowaniach do sezonu, PlusLidze, marzeniach i nie tylko!
Trefl Gdańsk o krok od półfinału!
Puchar Polski: Trefl Gdańsk zdobywcą Pucharu Polski!
Puchar Polski: Niespodzianka we Wrocławiu! Trefl zagra w finale!
Andrea Anastasi dla siatkówka24.com: na pewno zdążymy pokazać się z dobrej strony
Jan Hadrava dla siatkowka24.com: Gdyby można było przedstawić obraz naszej gry na wykresie, byłaby to sinusoida
Andrea Anastasi: Środowisko siatkarskie pokazało moc. Dziękujemy wszystkim za pomoc!
XII Memoriał Ambroziaka: Trefl z problemami finansowymi ale i kapitalną grą!
Serafin opuszcza gdańskie Cinquecento! Serek idzie do Kielc!?
Piotr Nowakowski w Gdańsku!
Paszycki już wysiadł z Cinquecento X Anastasiego, bo chciał zmienić pozycję! Masny następny?!
Nad Bałtykiem czas Pita, Cichego Pita, nowy pasażer Cinquecento!?
Kurcze. co z tym gdańskim Cinquecento? Zostanie nad Bałtykiem, czy może Modena!?
Kierowca gdańskiego Cinquecento o swojej prawej ręce!
PlusLiga: Lotos Trefl uciekł spod bydgoskiego topora!
PlusLiga: Jastrzębie nadal trzecie po wyjazdowym zwycięstwie
PlusLiga: Lotos Trefl Gdańsk zdobył stolicę!
Cinquecento Anastasiego znad Bałtyku pojedzie na Opolszczyznę?
Czy Mikuś wreszcie wsiądzie do Cinquecento Anastasiego?!
PlusLiga: ZAKSA rozjechała Trefl Gdańsk!
PlusLiga: Gdańsk triumfuje na własnym boisku!
Dziwny pojedynek i finał nie dla Trefla Gdańsk!
PP: Twierdza Rzeszów zdobyta!
PlusLiga: Lotos lepszy u siebie
Puchar Polski: Lotos Trefl Gdańsk dołączył do fazy ćwierćfinałowej!
Nowy Rok, nowe nadzieje, jak i nowy klub Wojtka Ferensa!
Andrei wygodnie w Cinquecento, a więc raczej zostanie!
PlusLiga: Mateusz Mika kontuzjowany! Lotos Trefl wygrywa w Kielcach!
PlusLiga: Cinquecento Anastasiego lepsze od BBTSu!
PlusLiga: Wymęczone, ale sensacyjne zwycięstwo AZS-u Olsztyn
Anastasi wypadnie z fotela kierowcy gdańskiego Cinquecento?!
PlusLiga: Gdańsk pokonany!
PlusLiga: Jastrzębski Węgiel uratował się w tie-break’u!
Plus liga: Makaron, Neptun i... Damian Schulz, czyli Lotos Trefl Gdańsk lepszy od Espadonu!
"Otrzymałem sygnały, że federacja jest zainteresowana, dlatego zdecydowałem się aplikować"
PlusLiga: Stracie tytanów dla ZAKSY
PlusLiga: Wymęczone zwycięstwo LOTOSU
Anastasi będzie kolejne lata prowadził Cinquecento!?
Piotr Gacek: Będzie mi „Igły” brakowało
XI Memoriał Zdzisława Ambroziaka: Lotos Trefl Gdańsk na podium!
XI Memoriał Ambroziaka: Siatkarski rollercoaster i finał dla Onico AZS Politechniki!
XII Memoriał Arkadiusza Gołasia: Złoty Lotos Trefl Gdańsk!
XII Memoriał Arkadiusza Gołasia: Lotos Trefl w finale!
Mateusz Mika nowym libero w Gdańsku?
Turniej Czterech Trenerów dla Onico AZS Politechniki
Plus liga: Kolejne mecze sparingowe za nami
Plus liga: Sparingi, sparingi, sparingi
Marco Falaschi zostaje w Polsce!
XII Memoriał A. Gołasia: Bartosz Kurek zaczaruje Murowaną Goślinę!?
Gdańsk: Kolejny puzel Anastasiego. Mistrz świata i Europy w Treflu!
Gwiazdor Lotosu Trefla zamienił Gdańsk na Rosję!
Najlepszy blokujący Plus Ligi wsiadł do Cinquecento Anastasiego!
GKS Katowice rozmawia z Marco Falaschim!?
Łuczniczka wycelowała w kolejnego siatkarza!
Plus Liga: Piotr Należyty szuka pracy, a w Bydgoszczy kolejny Łucznik wylądował!
Jest wolne miejsce u Anastasiego, pilnie poszukiwany dobry środkowy z nazwiskiem!
Anastasi zrobił trochę miejsca w Cinquecento, a stado będzińskich Tygrysów większe!
Przestał "fedrować", teraz będzie układał puzzle z Andreą Anastasim!
Marco Falaschi - Mogę się tutaj dalej rozwijać!
Nowy gwiazdor Trefla: Takie jest jednak życie sportowca!
Plus liga: Transferowe zawirowania cz.2
Kolejne polskie zespoły wycofują się z pucharów!
Dobre Cinquecento Anastasiego po nowemu!?
Siatkarski mag z Żyliny pierwszym asem w gdańskiej talii Anastasiego!?
Transferowe zawirowania w Plus lidze
PlusLiga: LOTOS bez szans! Skra na podium sezonu 2015/2016!
PlusLiga: Skra coraz bliżej 3. miejsca
PlusLiga: Wygrana Resovii w hicie kolejki!
PlusLiga: Zła passa gdańszczan przerwana
PlusLiga: Sensacja w Radomiu! Trefl na kolanach!
PlusLiga: Niespodzianka stała się faktem! LOTOS przegrał u siebie za 3 punkty!
PlusLiga: Wicelider traci cenne punkty
PlusLiga: Lider pokonany! ZAKSA uległa ekipie z Gdańska
Wilfredo Leon w ekipie trenera Andrei Anastasiego!?
LM: Zenit rozbił gdańszczan zagrywką!
Bartosz Gawryszewski dla Siatkowka24.com: Chcemy dobrze zagrać z siatkarską Barceloną!
Cinquecento Anastasiego szybsze i lepsze od Akademików spod Jasnej Góry!
Puchar Polski: Zaksa pierwszym finalistą!
Wilfredo León cieszy się z przyjazdu do Polski, ale boi się Lotosu Trefla i jego fanów!
PlusLiga: Trzy punkty zostają w Gdańsku
LM: Zasłużone zwycięstwo Lotosu! Lekka zadyszka tylko w trzecim secie.
Mikuś z CINQUECENTO Anastasiego - Myślę, że dobrze wyglądamy mimo kilku trudności!
Kierowca PlusLigowego Cinquecento - Apeluję o spokój w sprawie Miki!
LM gr. F Kurierzy z Modeny nie wyprzedzili CINQUECENTO X ANASTASIEGO!
Cinquecento X Anastasiego już ze Sebastianem Schwarzem, a Mika czeka!
Szef Cinquecento z Gdańska -
PlusLiga: W Rzeszowie bez szaleństwa. Mistrz lepszy od wicemistrza!
Mateusz Mika dla Siatkówka24.com: ” Na szczęście emocje już opadły”
PlusLiga: Szybkie zwycięstwo wicemistrzów Polski
Cinquecento Anastasiego na krótko zaparkuje w Gdyni!
Liga Mistrzów: Planowane zwycięstwo Lotosu Trefla Gdańsk.
Damian Schulz dla Siatówka24.com: ,, Nie ma innej opcji, zawsze trzeba walczyć!”
PlusLiga: Murphy Troy show! Trzy punkty zostają w Gdańsku
Plus liga: Michał Filip vs Murphy Troy 2:3. Pojedynek atakujących w stolicy!
PlusLiga: Dwa punkty zostają w Gdańsku!
PlusLiga: Faworyci pokonani! LOTOS znokautował ZAKSĘ w tie-break’u
PlusLiga: Idealna inauguracja PlusLigi w Ergo Arenie!
PlusLiga: Gdańszczanie wygrali przegrany mecz
Cinquecento X Anastasiego póki co bez dwóch pasażerów!
Liga Mistrzów: Modena za silna dla Lotosu Trefla Gdańsk
LightBox wspiera siatkarzy LOTOSU Trefla Gdańsk
Matej Patak kontuzjowany
Plus Liga: Lotos wygrywa po szarpanym meczu
PlusLiga: Cinqucento X błyskawiczne przejechało się przez Kielce, kierował Damian Schulz!
Bartosz Gawryszewski dla Siatkowka24.com - W Cinquecento X nie mamy jeszcze spojlerów!
LM: Udany debiut Lotosu Trefla Gdańsk!
PlusLiga: Bielska Kompania Braci pokazała charakter!
Podcast 7 Dni Siatka, odcinek 34, gość specjalny Wojciech Grzyb
Kartoniki od piątej rano, czyli Superpuchar Polski w Poznaniu od kuchni!
Kapitan rzeszowskich Pasów - Nie potrafiliśmy odnaleźć się na boisku!
Superpuchar Polski: Wicemistrz lepszy od mistrza
Konferencja prasowa inaugurujaca Superpuchar 2015 w piłce siatkowej mężczyzn
XI Memoriał Arkadiusza Gołasia: Gdańszczanie wreszcie odpalili diesla
Na sportowo, po siatkarsku dla Arka Gołasia, który gra już w niebie
X Memoriał Zdzisława Ambroziaka: Lotos Trefl Gdańsk na piątkę!
Memoriał Ambroziaka: Łatwe zwycięstwo AZS Indykpolu Olsztyn
Andrea Gardini i jego asy najlepszy w Turnieju Czterech Trenerów!
Harmonogram spotkań X Memoriału im. Zdzisława Ambroziaka
Przedsezonowe emocje, czyli o Memoriale Ambroziaka słów kilka...
Indykpol AZS dwukrotnie lepszy od Anastasiego i spółki
SuperPuchar Polski ponownie w Poznaniu!
Wojciech Grzyb - Widzę, że klub zmierza w dobrym kierunku!
10-11 października odbędzie się „Turniej Czterech Trenerów”
Piotr Należyty zapowiada - Myślimy o tym, aby postawić kroczek do przodu!
Na statku Lotos Trefl Gdańsk rządzić będzie nadal kapitan Gawryszewski!
20 sierpnia rozpocznie się sprzedaż biletów na XI Memoriał im. Arkadiusza Gołasia
Pokerzysta Anastasi ma już komplet swoich kart!
Piotr Gacek: Każdy z nas to bardzo przeżył
Sebastian Schwarz na dłużej w Lotosie
Sebastian Schwarz zostaje w Gdańsku, dołączy do niego Skrimov?!
Damian Schulz: Chcę pokazać na co mnie stać.
Karol Behrendt: Dzięki Anastasiemu będę lepszym siatkarzem.
Andrea Anastasi: Będziemy musieli przygotować się do starcia z każdym rywalem
Kolejny siatkarz zostaje w Gdańsku, tym razem to Artur Ratajczak!
Kapitan Gawryszewski nadal na gdańskim statku!
Oficjalnie - Jest nowa karta w talii Anastasiego, to Miłosz Hebda!
Gato nadal będzie
Kolejna karta w talii Anastasiego odsłonięta, Wojciech Grzyb zostaje!
Marco Falaschi zostaje w Gdańsku!
Pierwsze pożegnanie nad Bałtykiem, Krzysztof Wierzbowski odchodzi!
Murphy Troy zostaje w Gdańsku, bo tam jest cudowny klimat dla siatkówki!
PlusLiga: Asseco Resovia Rzeszów Mistrzem Polski!
PlusLiga: W wojnie nerwów lepsza Resovia
Mateusz Mika MVP Pucharu Polski!
LOTOS Trefl Gdańsk zdobywcą Pucharu Polski!
Skra ponownie słabsza od Gdańska! Lotos w finale!
PlusLiga: Asseco Resovia Rzeszów zwycięska na Podpromiu!
Gwiazda Asseco Resovii - Lotos ma bardzo fajny i mocny zespół!
Mistrz świata zostaje w Gdańsku!
Andrea Anastasi przed finałami - Nie jest to nasze ostatnie słowo!
7 dni siatka odcinek 6
PlusLiga: Zły sen PGE Skry Bełchatów trwa, LOTOS Trefl Gdańsk w finale!
Trudne dylematy Mateusza Bieńka Kędzierzyn-Koźle, Gdańsk a może Kielce?!
Bilety na finał Pucharu Polski mężczyzn 2015!
PlusLiga: Pogrom w Bełchatowie! Lotos bliżej finału!
Wojciech Włodarczyk: „Przejmiemy kontrolę nad play-offem”
Play-Off PlusLigi - Nie będzie niesmaku na linii Gdańsk Bełchatów!
Andrzej Wrona: „Walczymy razem i walczymy do końca”
Murphy Troy ma na swoim koncie już ponad 500 punktów!
PlusLiga: Udany rewanż w Gdańsku. Skra nadal w grze!
Anastasi utrudni Skrze awans do Finału Ligi Mistrzów?
Czym kieruje się trener Lotosu Trefla, co go podnieca? Motylki w brzuchu!
Finał Pucharu Polski mężczyzn w Ergo Arenie!
Maciej Muzaj: „Wciąż jestem pełen emocji”
PlusLiga: Skra pokonana! Zwycięski Lotos wywozi z Bełchatowa dwa punkty
Srecko Lisinac: „ Rywalizację chcemy rozpocząć od zwycięstwa”
Lotos Trefl Gdańsk zagra w półfinale PlusLigi!
Jest decyzja! A.A. dostał kolejne 2 lata w Gdańsku!
PlusLiga: Nieobliczalna Politechnika wygrała z Lotosem
Fotorelacja z meczu Lotos Trefl Gdańsk - Jastrzębski Węgiel
PlusLiga: Lotos wskakuje na 3. miejsce! JW wraca na Śląsk bez punktów!
Wojciech Grzyb dla siatkowka24.com: Podoba mi się polityka klubu
Bartosz Pietruczuk dla siatkowka24.com: Muszę ciężko pracować
Mateusz Mika dla Siatkowka24.com: Czuje się dobrze na libero
Piotr Gacek dla siatkowka24.com: Chciałbym, żeby kibice zapełniali Ergo Arenę!
Andrea Anastasi dla siatkowka24.com: W tym roku będziemy Cinquecento X!

polecamy

Nadchodzące transmisje

Liga typerów

Kto wygra mecz

weź udział w lidze typerów

Ranking generalny typowaniaWarning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (_session) in Unknown on line 0