Sergio Nogueira dla siatkówka24.com: Dla nas każdy mecz będzie finałem
Sada Cruzeiro jest jednym z uczestników Klubowych Mistrzostw Świata, które już w grudniu zostaną rozegrane w Polsce. Libero najlepszej drużyny brazylisjkiej SuperLigi przyznaje, że jest to Jego ulubiony turniej!
Sergio Nogueira dla siatkówka24.com: Dla nas każdy mecz będzie finałem

Laura Biniek - Macie na swoim koncie trzy tytuły Klubowego Mistrza Świata. Możliwość zdobycia kolejnego sprawia, że ten turniej staje się dla was priorytetowym?

 

Sergio Nogueira – Dla nas priorytetem jest każdy kolejny mecz, więc przyjdzie też czas kiedy Klubowe Mistrzostwa Świata staną się dla nas najważniejsze. Wiemy, że tam zmierzymy się z całkowicie innym poziomem rozgrywek, ale jesteśmy gotowi na walkę.

 

Od 5 lat bierzesz udział w tym turnieju. Jak zmieniał się na przestrzeni tych lat?

 

Z największą różnicą będziemy mieli do czynienia w tym roku. Teraz w turnieju weźmie udział 8 zespołów, będą dwie różne grupy i dwa różne miasta. Przez ostatnie trzy lata grało 6 drużyn i tylko jedno miasto było gospodarzem turnieju.

 

Chyba śmiało można powiedzieć, że turniej zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród kibiców?

 

Tak! Cały siatkarski świat oczekuje tych meczów. Kibice naszej drużyny kochają Klubowe Mistrzostwa Świata. Mój przyjaciel powiedział mi, że polscy kibice pasjonują się siatkówką, dlatego jestem bardzo podekscytowany podróżą do Polski i grą w tym kraju.

 

Sezon ligowy zaczął się dla Was dobrze. Macie już na swoim koncie SuperPuchar Brazylii. Świetnie radziliście sobie również w okresie przygotowawczym. Jaki jest klucz do osiągnięcia takiej formy?

 

Nie mogę zdradzić Ci tego sekretu, przepraszam! (śmiech) Oczywiście żartuję! Mamy jedną z najlepszych struktur na świecie, to bardzo dużo pomaga. Codziennie naprawdę ciężko pracujemy nad naszym przygotowaniem. Przede wszystkim dbamy o to żeby każdy mecz zakończyć zwycięstwem i póki co udaje nam się realizować ten cel.

 

Zdominowaliście ligę brazylijską, a turnieje jak Klubowe Mistrzostwa Świata dają Wam możliwość pokazania świetnych predyspozycji Waszej drużyny również na arenie międzynarodowej.

 

Nie wiem dlaczego, ale nigdy nie miałem szansy żeby zagrać dla reprezentacji. Gra w Klubowych Mistrzostwach Świata jest sposobem na sprawdzenie naszego poziomu w stosunku do najlepszych drużyn z siatkarskiego środowiska oraz dla mnie z najlepszymi libero. Będę przygotowywał się tak, jak tylko potrafię, aby wciąż rozwijać swoje umiejętności i pomóc drużynie. To jest mój ulubiony turniej.

 

Wyjściowy skład nie uległ znacznym zmianom. Istotna była zmiana na pozycji rozgrywającego, ale Nicolas Uriarte bardzo szybko zgrał się z zespołem. To na pewno usprawniło proces budowania zespołu?

 

Twoją wypowiedź możemy wskazać jako klucz do osiągnięcia sukcesu. Mała ilość zmian i zatrudnienie najlepszych graczy sprawia, że utrzymanie wysokiego poziomu jest wręcz łatwe.

 

Ostatnio mieliście problemy z dotarciem na mecz ligowy. Po nocy spędzonej na lotnisku, właściwie bez przygotowania weszliście na boisko i … wygraliście. Widać, że jesteście przygotowani do tego sezonu dobrze i fizycznie i mentalnie.

 

Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale staramy się pomijać te problemy i skupiać przede wszystkim na grze. Przed meczem powinniśmy odbyć dwa treningi. Zamierzamy ponownie wygrać SuperLigę, więc wszyscy koncentrują się na celu i dlatego gramy bardzo dobrze.

 

Powróćmy do KMŚ. Wydaje się, że Wasza grupa jest tą trudniejszą.

 

Jest tak wiele znakomitych graczy. Faktycznie nie mogliśmy wybrać sobie grupy, do jakiej trafimy. Nasz sztab już pracuje nad rozpoznaniem głównych umiejętności i cech charakterystycznych każdej ekipy. Będziemy zmierzać krok po kroku, dla nas każdy mecz będzie finałem.

 

Do Polski przyjedziecie w grudniu, kiedy pogoda znacznie odbiega od Waszej. Aklimatyzacja w kraju będzie dodatkowym wyzwaniem dla drużyny?

 

Będzie, jak finał. Przyjeżdżamy cztery dni wcześniej żeby się zaaklimatyzować. Nie jest to wystarczająco dużo, ale na pewno nam pomoże. Polska ma też ogromne zaplecze, jeżeli chodzi o hale, siłownie. W perspektywie gracza jest w porządku, w perspektywie turysty jeszcze nie wiem.

 

Przez ostatnie cztery edycje turnieju byłeś wybierany najlepszym libero. Konkurencja na tej pozycji jest spora. Czy kolejna indywidualna nagroda jest dla Ciebie dodatkowym celem?

 

Przede wszystkim chcę żebyśmy wygrali jako drużyna. Czterekrotne odbieranie tej nagrody było jak spełnienie marzeń. Jestem fanem Grebennikova, Gonzalesa, Zatorskiego, Verbova. To będzie dla mnie przyjemność rywalizować z tymi chłopakami. Będziemy się dobrze bawić!

 

Fot. Sada Cruzeiro

 


Polecamy takżepolecamy

Nadchodzące transmisje

Liga typerów

Kto wygra mecz

weź udział w lidze typerów

Ranking generalny typowaniaWarning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (_session) in Unknown on line 0